Zasady gry na BBO

Wstęp

Pierwszorzędnym celem, oprócz gry w brydża, jest utrzymanie miłej atmosfery na BBO. W związku z tym pamiętaj że gra na tej stronie nie jest Twoim obowiązkiem. Zauważ, że nasza strona utrzymuje wyższy poziom zarządzania niż pozostałe strony online. W związku z tym prosimy o przestrzegania reguł wyszczególnionych w tym dokumencie. Jeżeli zauważysz, że któryś z uczestników nie przestrzega naszych zasad, napisz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Pierwsze wykroczenie zostanie ukarane upomnieniem a gracz znajdzie się pod obserwacją. Kolejne skargi będą skutkowały wykluczeniem. Niestety, nie zawsze jest to technicznie wykonalne ale w razie potrzeby dołożymy wszelkich starań aby niesubordynowaną osobę trwale wykluczyć z naszego grona.

Czat

Na naszej witrynie grają ludzie z całego świata i jest to jedną z naszych mocnych stron. Chociaż oficjalnym językiem jest tutaj angielski, wielu graczy nie posługuje się nim w ogóle lub w minimalnym stopniu. Zdarza się, że ktoś kogoś obrazi a wynika to tylko i wyłącznie z nieznajomości języka. Bądźcie wyrozumiali. Jeśli macie pewność co do intencji drugiej strony powiadomcie któregoś z operatorów a nie rozpoczynajcie batalii na własną rękę.
Wymienione tutaj zachowania uważane są za obraźliwe:
- używanie przekleństw oraz wyrażeń o podtekście rasistowskim bądź seksualnym
- obrażanie partnerów, przeciwników oraz innych graczy
- rozmawianie z graczami o kartach przeciwników i/lub partnera
- przesyłanie prywatnej wiadomości do gracza który sobie tego nie życzy

Niżej podajemy przykłady złych manier. Będziesz miał problemy, jeśli będziesz:
- samowolne dawał rady lub krytykował licytację/grę innych uczestników
- używał czata publicznego do rozmów prywatnych
- przesadnie rozmawiał przy stoliku gdzie gracze próbują skoncentrować się na grze
- napawał się dobrym wynikiem lub narzekał na uzyskany, słaby wynik
- używał czata publicznego podczas relacji Vugraph lub wykładów

Wytyczne:

Podstawą jest to, że większość naszych uczestników gra on-line w celach rekreacyjnych. W rachubę nie wchodzi żaden ranking, punkty czy pieniądze. Jeżeli nie akceptujesz licytacji lub gry Twojego partner skończ bieżące rozdanie pożegnaj się grzecznie i wyjdź. Są tylko trzy możliwe usprawiedliwienia dla gracza, który opuszcza stolik w trakcie rozdania:
- inni gracze łamią opisane tu zasady
- straciłeś połączenie lub masz powody sądzić, że wystąpiły problemy z programem
- masz poważne problemy natury osobistej

Nawet w przypadku zaistnienia powyższych sytuacji, właściwe jest poinformowanie o takiej konieczności pozostałych graczy przed opuszczeniem stolika (z wyjątkiem rzecz jasna utraty połączenia).

Następujące postępowanie uważane jest za obraźliwe. Ciągłe takie zachowanie może skutkować wykluczeniem z BBO:
- opuszczenie stolika w trakcie rozdania z innych powodów niż wymienione powyżej
- porozumiewania się z partnerem w niedozwolony sposób (np. ICQ, GG, telefon)
- świadome osiąganie śmiesznych wyników - to nieuczciwe wobec innych graczy
- wyrzucanie graczy przez operatora stołu tylko dlatego, że nie podoba mu się ich licytacja lub sposób gry.

Undo, Redeal, Claim

Jedynym usprawiedliwieniem prośby o użycie UNDO jest pomyłka. Nie wolno Ci tego rozbić jeżeli źle zalicytowałeś, zagrałeś lub dołożyłeś ale jest to Twoja świadoma decyzja.

Jest tylko kilka sytuacji, kiedy możesz prosić o ponowne rozdanie (REDEAL):
- któryś z graczy widział bieżące rozdanie (teoretycznie niemożliwe)
- któryś z graczy opuścił stół w trakcie rozdania
- jeżeli jest problem z programem

Każdy gracz może odmówić użycia danej funkcji. Nie są przy tym zobowiązany do wyjaśnienia powodu odmowy. Jeżeli Twoja prośba została odrzucona i nie chcesz dalej grać przy tym stoliku, skończ rozdanie i grzecznie się pożegnaj przed opuszczeniem stolika. Zaawansowani gracze powinni pamiętać, że dla nich deklaracja jest oczywiste ale niekoniecznie dla innych mniej zaawansowanych uczestników. Dlatego jeśli tak się stanie rozegraj rozdanie do końca. Deklaruj ponownie dopiero gdy przeciwnik poprosi Cię o to.

Alerty

Wszyscy uczestnicy powinni pamiętać, że mamy tutaj graczy z całego świata o różnym poziomem umiejętności i zaawansowania. Kwestia, która z odzywek powinna być alertowana zależy od wielu czynników ale z założenia alertowane winny być wszystkie odzywki sztuczne oraz o znaczeniu innym niż powszechnie przyjęte. Nie mamy zamiaru rozstrzygać, która z odzywek powinna być alertowana ale jeśli szanujesz przeciwnika i dbasz o atmosferę przy stole alertuj zgodnie z własnym sumieniem. Oprogramowanie nie umożliwia alertowania odzywki partnera więc każdy z graczy musi oznaczać i opisywać własne nienaturalne odzywki. Jeśli chcesz o znaczenie odzywki zapytać partnera gracza, który zalicytował użyj prywatnego czata.Jeżeli zostaniesz zapytany o znaczenie odzywki partnera musisz ją objaśnić. Jeśli nie macie ustaleń powiedz jak ją odebrałeś i do jakiej ręki partnera będziesz licytował. Odpowiedź "nie wiem, nie mamy ustaleń" jest niedopuszczalna. Jeśli chcesz zapytać partnera o znaczenie odzywki musisz najpierw uzyskać zgodę przeciwników.

Graj i bądź grzeczny!

- Jeśli potrzebujesz więcej czasu na odzywkę wist lub czy dołożenie karty poinformuj o tym pozostałych graczy. Niech wiedzą, że to nie wina połączenia. Wolna gra to nie zbrodnia. Jeśli tempo gry jest dla Ciebie zbyt małe dokończ rozdanie, grzecznie się pożegnaj i wyjdź.
- Jeśli musisz z przyczyn losowych na chwilę przerwać grę (odebrać telefon, otworzyć drzwi czy wyjść tam...) poinformuj o tym resztę obecnych ("brb").
- Jeśli wyczuwasz, że któryś z graczy komplementuje Twoją grę możesz postąpić tak samo. Jeśli ktoś wyraża się niepochlebnie o Twoim poziomie gry, nie komentuj tego. W sytuacji gdy ktoś, twoim zdaniem posunął się za daleko poinformuj o tym operatora.
- Pamiętaj, że żaden z graczy nie powinien opuszczać stołu bez poinformowania o tym pozostałych brydżystów. Jeśli wcześniej wiesz, że będziesz musiał wkrótce skończyć grę podziel się tą informacją.
- Grzecznie jest zapytać czy miejsce które chcemy zająć lub właśnie zajęliśmy jest wolne. Jeśli tego nie zrobisz a zostaniesz poproszony o zwolnienie miejsca zrób to bez zbędnych komentarzy.

Jak wypełnić swój profil

Każdy kto umieści w profilu przekleństwa, wyrażenia o znaczeniu rasistowskim lub seksualnym zostanie usunięty z BBO bez uprzedzenia. Nie wymagamy od nikogo podawania nazwiska, adresu poczty elektronicznej czy narodowości ale zachęcamy do umieszczenia tam prawdziwych informacji. Informacje te będą niedostępne dla innych użytkowników dopóki nie zaznaczysz "Allow others to see this information". Zarząd BBO ze swojej strony gwarantuje, że dane, które zdecydujesz się umieścić w swoim profilu nie zostaną nikomu udostępnione a twój adres pocztowy nie znajdzie się na żadnej liście. Z twojego e-maila skorzystamy tylko w sytuacji gdy będziemy musieli to zrobić. Sekcja "other" twojego profilu z założenia jest przeznaczona do tego abyś umieścił tam informacje o swoich preferencjach brydżowych. Tzn. systemy licytacyjne, wisty, zrzutki, konwencje którymi się posługujesz, itp. Informacje te bardzo ułatwiają poszukiwanie partnera do gry. Jeśli coś pominąłeś w swoim profilu zawsze możesz o tym z partnerem podyskutować ale dużo łatwiej ustalić drobiazgi niż wszystko od podstaw.Nie zakładaj że każdy gracz, z którym przyjdzie Ci grać zna twój system licytacyjny i dlatego w "Bridge Library" w sekcji "Bridge Base Basic" znajdziesz opis najprostszego i najpowszechniejszego systemu licytacyjnego używanego na międzynarodowych stronach on-line.W profilu znajduje się jeszcze jeden punkt o którym nie powiedzieliśmy jak do tej pory nic. To poziom zaawansowania. Nie jest istotne co sądzisz o własnych umiejętnościach w odniesieniu do innych graczy. Istotne są dokonania. To co osiągnąłeś w turniejach, meczach czy lidze.

Novice

- jeśli obecnie uczysz się grać w brydża

Beginner

- jeśli grasz krócej niż rok

Intermediate 

- to poziom większości członków BBO.

Advanced

- jeśli systematycznie uczestniczysz w rozgrywkach klubowych i pomniejszych turniejach

Expert

- jeśli wygrałeś naprawdę duże zawody rangi krajowej lub wyższej.

World Class

- jeśli reprezentowałeś swój kraj w Mistrzostwach Świata.

   

Być może się nie zgadzasz z deklaracjami wielu graczy co do poziomu ich umiejętności ale zachowaj to dla siebie. Niedopuszczalne jest publiczne komentowanie tego. Każdy z uczestników BBO powinien uczciwie ocenić własny poziom gry. W interesie własnym i pozostałych graczy.
Jeśli chcesz dołączyć do jakiegoś stołu sprawdź najpierw profile pozostałych uczestników. Być może Ty będziesz źle się tam czuł. A może nie będziesz mile widziany?

Podsumowanie

Zasady tu opisane dotyczą wszystkich użytkowników BBO. Jeśli zasady te z jakichkolwiek powodów Ci nie odpowiadają znajdź inne miejsce gdzie będziesz grał w brydża. Jeśli je akceptujesz, oczekujemy, że będziesz postępował zgodnie z nimi. Jeśli uznasz, że ktoś złamał zasady zgłoś to. Potrzebujemy Twojej pomocy aby utrzymać porządek. Dzięki temu atmosfera tutaj będzie taka jak być powinna. Nasza witryna posiada kilku członków z uprawnieniami administratora, którzy pomagają utrzymać na niej porządek. Ich "nicki" oznaczone są na żółto i pospolicie nazywa się ich "hostami". W każdym momencie możesz wysłać informację do "hosta" lub e-mail pod adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (dotyczy tylko porządku na witrynie). Pamiętaj że wielu z użytkowników mówi innym językiem niż ty i ma inne brydżowe przyzwyczajenia i umiejętności (zwłaszcza Ci z drugiej półkuli). Najważniejsze jest aby porozumieć się pomimo tych wszystkich różnic. Nie obrażaj się o byle co. Byc może intencją drugiej strony wcale nie było Cię urazić. Pomimo naszych próśb i ostrzeżeń wciąż trafiają się "niepokorni". Dlatego pomóż nam utrzymać porządek na BBO a w zamian za to graj nie niepokojony.